معاون استاندار:

با درج قیمت بر روی کالاها ،دست واسطه و دلال کوتاه می شود

با درج قیمت بر روی کالاها ،دست واسطه و دلال کوتاه می شود
با درج قیمت بر روی کالاها ،دست واسطه و دلال کوتاه می شود/پایانی بر تخفیفات غیرواقعی در فروشگاه های زنجیره ای با درج قیمت بر روی کالاها
داود شهرکی معاون هماهنگی اموراقتصادی استانداری،اظهارداشت: یکی از اقدامات جدید وزارت صنعت، درج قیمت کالاها و شفاف سازی در این زمینه است.
داود شهرکی معاون هماهنگی اموراقتصادی استانداری،اظهارداشت: یکی از اقدامات جدید وزارت صنعت، درج قیمت کالاها و شفاف سازی در این زمینه است.
 
وی افزود: این طرح  محاسنی دارد که به جیب تولیدکننده و مصرف کننده می رسد و دست واسطه و دلال را کوتاه می کند.
 
شهرکی اضافه کرد: این طرح در سه مرحله در حال اجرا است که مرحله اول آن از ۲۸ آبان ماه ابلاغ شد که براساس آن تعدادی از کالاها شامل چهار قلم سرمایه ای مانند غذاساز، نوشیدنی ساز، ماکروفر و چرخ گوشت مشمول قیمت گذاری گردید.
 
وی ادامه داد:در مرحله بعد وارد درج قیمت روی یخچال فریزر، تلویزیون و ماشین لباس شویی شدیم و در مرحله بعد واحدهای تولیدکننده و وارد کننده آب معدنی، دلستر و نوشیدنی از تاریخ ۲۷ آبان ماه امسال مشمول درج قیمت تولیدکننده یا واردکننده شدند که باید در این زمینه اقدام می کردند.
 
معاون استاندار ادامه داد:مزایای این طرح آن است که وقتی قیمت کارخانه بر روی محصولات درج شود عمده یا خرده فروشی ها ملزم هستند با احتساب سود مجاز که سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده برای هر رسته مصوب و ابلاغ کرده، سود خود را دریافت بکنند و نسبت به درج قیمت مصرف کننده با اتیکت اقدام نمایند که این موضوع باعث می شود قیمت ها به صورت شفاف و واقعی دربیاید.
 
شهرکی ادامه داد:در خرده و عمده فروشی ها درصدی از قیمت هم هزینه حمل است که حداکثر هزینه حمل برای کالاها براساس فاصله طی شده مشمول شرکت های پخش سراسری می شود که می تواند ۱۰ درصد افزایش بر روی سود خرده فروشی داشته باشد که حداکثر مبلغی است که از سوی شرکت های توزیعی می تواند روی قیمت تولید کننده یا وارد کننده اعمال شود.
 
وی اضافه کرد: همچنین مجموع ضرایب سود برای همه اقلام و کالاها ۲۵ درصد لحاظ می شود مثلا اگر قیمت کالایی هزار تومان باشد با احتساب ۱۰ درصد هزینه حمل و نقل بر روی آن هزار و ۱۰۰ تومان می شود و با ۱۵ درصد حداکثر ضریب سود، قیمت آن به هزار و ۲۵۰ تومان می رسد.
 
شهرکی ادامه داد: با توجه به این موضوع درج قیمت فروش و مصرف کننده برای واحدهای صنفی در خرده فروشی و عمده فروشی الزامی است.
 
شهرکی ادامه داد: با اجرای این دستورالعمل انتظار می رود در بخش عمده کالاها که در این بخش در حال اجرا است شاهد کاهش چشمگیر قیمت باشیم.
 
وی اضافه کرد: در خیلی از فروشگاه های زنجیره ای شاهد تخفیفات چشمگیری بودیم که واقعی نبود مثلا ۲۰ درصد تخفیفات روی قیمت کالا که در بازار زیر قیمت اعلام شده به فروش می رفت و مصادیق عدم قیمت گذاری در این فروشگاه ها بود.
 
معاون استاندار در پایان بیان داشت:با اجرای این طرح، اگر فروشگاهی بخواهد تخفیف بدهد باید از ضرایب قانونی سود خود تخفیف بدهد و از میزان سود خود کم کند.
۲۱ دی ۱۴۰۰ ۰۹:۲۸

اظهار نظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید