جمعه / ۱۲ مهر ۱۳۹۸ / ۰۸:۴۷
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۸۵۷۶
گزارشگر : ۱۴۴۹
سرویس اخبار برگزیده

بندرچابهار توان تبدیل شدن به یک بندر تجاری مهم ایران را دارد

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بندرچابهار با دارا بودن قابلیت‌ها و ظرفیت‌های لازم می‌تواند به یک بندر تجاری مهم بویژه در زمینه ترانزیت و حمل‌ونقل کالا در ایران تبدیل شود.

(جمعه ۱۲ مهر ۱۳۹۸) ۰۸:۴۷
حسین مدرس‌خیابانی در همایش فولاد در چابهار اظهار داشت: فضای تشدید تحریم ها سرعت پیشرفت بندر چابهار را تشدید کرده است و ضرورت دارد اجرای نهضت انبارسازی در این بندر سرعت گیرد.
 
وی با بیا اینکه چابهار می تواند به یکی از قطب های تولید و صادرات فولاد کشور تبدیل شود، افزود: چابهار، گوهری در جنوب شرقی کشور با امکاناتی منحصر به فرد است و در شرایط تحریم و فشارهای بین المللی بر کشورمان می تواند نقش مهمی در ورود کالاهای اساسی داشته باشد.
 
وی با اشاره به اینکه طول این استان هزار و ۱۰۰ کیلومتر و گستره آن به اندازه چندین کشور اروپایی است، خاطرنشان کرد: سیستان و بلوچستان رنگین کمانی از معادن و تنوع اقلیمی است.
 
مدرس‌خیابانی ادامه داد: توسعه زیرساختهای تجاری برای توسعه صنعتی و معدنی و اقتصادی کشور ضرورت دارد و بندر چابهار به عنوان مهم ترین زیرساخت تجاری در کانون این توجه قرار دارد و پیشران توسعه تولید و رونق تولید توجه به توسعه زیرساختهای تجارت به عنوان پیشران اقتصاد است‌.
 
وی تصریح کرد: فرصت تحریم سرعت توسعه و پیشرفت منطقه چابهار را بیشتر کرده و به نوعی تحریم ها نه تنها بن بست نیست بلکه بن بست شکن و یک آزادراه برای توسعه و جهش اقتصادی و تولیدی و پیشرفت است.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: در بخش تولید به دلیل نوسانات ارزی واردات بشدت کنترل شده و از طرفی واردات حدود هزار و ۶۰۰ قلم کالا را به خاطر حمایت از ساخت داخل ممنوع کردیم و این بدان مفهوم است که تولید کننده داخلی بدون تهدید و سایه کالای خارجی نسبت به تولید کالای خود اقدام کند.
 
مدرس خیابانی افزود: حضور واحد اسفنجی ۱.۶ میلیون تنی در چابهار نوید بخش آن است که بتوانیم منطقه آزاد چابهار را به عنوان یکی از قطب های بزرگ فولاد کشور با توجه به نزدیکی به بازارهای آسیای شرقی و وجود آب که برای واحدهای فولادی مورد نیاز است، مطرح کنیم.
 
وی با بیان اینکه ۲.۲ میلیون تن ماهانه تولید فولاد در کشور داریم، افزود: ۱.۲ میلیون تن از این فولاد تولیدی مصرف می شود و حدود ۱ تا ۱.۲ میلیون تن در ماه نیز باید صادر شود.
 
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی یادآوری کرد: صادرات علاوه بر اینکه وظیفه ارزآوری و توسعه تجاری را بر عهده دارد، وظیفه استفاده از ظرفیت خالی بنگاه های تولیدی کشور را نیز بر عهده می گیرد.
 
مدرس خیابانی با تاکید بر اینکه باید بتوانیم دروازه های صادراتی را باز کنیم، گفت: رهبر معظم انقلاب همواره فرموده اند که تولیدکنندگان ما رزمندگان این جنگ اقتصادی هستند، پس قطعا صادرکنندگان ما نیز خط شکنان این جبهه و جنگ اقتصادی هستند که باید بازارهای بیرونی و صادراتی را بشکنند و کالاهای ایرانی را عرضه کنند.
 
وی ادامه داد: چابهار به عنوان یکی از قطب های بزرگ اقتصادی و بندری که فوق العاده ظرفیتهای خوبی از لحاظ دسترسی و اقلیم دارد، می تواند نقش مهمی در این حوزه ایفا کند.
 
وی اظهار امیدواری کرد که در کنار راه اندازی واحد فولادی موضوع زیرساختها نظیر خط ریل راه آهن که برای حمل و نقل بسیار مهم است نیز راه اندازی شود تا کانون تولید و زنجیره فولاد کشور در چابهار راه بیفتد.
 
وی با اعلام اینکه تلاش می کنیم بسمت صادرات محصول نهایی فولاد برویم، گفت: با وضع عوارض صادراتی روی سنگ آهن مدیریت صادرات سنگ آهن را به توسعه صادرات شمش تبدیل کردیم و در این حوزه به دنبال ایجاد ارزش افزوده بیشتر نیز هستیم.
 
قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی بیان کرد: برنامه ریزی کردیم که بخش عمده ای از کالاهای اساسی شرکتهای دولتی از طریق چابهار تخلیه شوند و امروز بخش خصوصی نیز در این زمینه اعلام آمادگی کرده است.
 
مدرس خیابانی اجرای نهضت انبار سازی در بندر چابهار را مورد تاکید قرار داد و با اعلام اینکه فاز نخست بندر چابهار ۸.۵ میلیون تن است، گفت: فقط ۱۰ درصد از ظرفیت بندر چابهار استفاده می شود و باید هدف گذاری کنیم که در سال ۹۸ این ظرفیت را به ۵۰ درصد ظرفیت اسکله بندر چابهار برسانیم.
 
وی؛ راه اندازی ناوگان حمل و نقل و مراکز سیلو و مخازن روغن و احداث کارخانجات روغن کشی و فرآوری روغن و بسته بندی را در چابهار خواستار شد.
 
مدرس خیابانی گفت: وظیفه دولت، بسترسازی برای فعالیت بخش خصوصی است و شرکت بازرگانی دولتی آمادگی دارد تا پنج سال خوراک مخازن روغن را برای فعالیت بخش خصوصی فراهم کند.
 
وی رونق مراکز کشتارگاهی و بسته بندی گوشت را از دیگر برنامه ها برای توسعه چابهار دانست و افزود تقویت و راه اندازی مراکز فرآوری برنج و چای نیز از دیگر برنامه‌ها است.
تعداد بازدید : ۲۹۵
(جمعه ۱۲ مهر ۱۳۹۸) ۰۸:۴۷
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید