جمعه / ۱۷ آبان ۱۳۹۸ / ۱۳:۱۱
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۸۶۴۵
گزارشگر : ۱۴۴۹
سرویس اخبار برگزیده

اندونزی آماده صادرات و واردات کالا از بندر چابهار است

سفیر اندونزی در تهران گفت: به نمایندگی از سوی دولت اندونزی آمادگی این کشور را برای همکاری با بندر چابهار در زمینه صادرات و واردات کالا اعلام می کنم.

(جمعه ۱۷ آبان ۱۳۹۸) ۱۳:۱۱
اکتاوینو علیمودین در سفر به زاهدان در دیدار با استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت: کشور اندونزی تمایل به ارتقای روابط و همکاری با ایران از جمله این استان را دارد زیرا تمام گردشگرانی که به قصد سفر به شهرهای ایران یا حتی خارج از این کشور از سیستان و بلوچستان عبور می‌کنند از مهمان‌نوازی مردم و امنیت خوب این استان تعریف می‌کنند.

 

وی گفت: استقبال گرم و مهمان‌نوازی مردم سیستان و بلوچستان باعث شده تا گردشگران اندونزیایی بیشتر در این استان اقامت کنند.

 

سفیر اندونزی بیان کرد: تمایل داریم با تمام قدرت همکاری بین سیستان و بلوچستان و اندونزی برقرار شود و از هم‌اکنون آماده این همکاری بین شهر سوماترای جنوبی اندونزی و این استان هستیم.

 

علیمودین گفت: هم اینک چند ایرانی در دانشگاه سوماترای جنوبی در حال تحصیل هستند و امیدواریم فرصت خوبی بین ۲ کشور فراهم شود و در آینده نزدیک دیداری بین استاندار سیستان و بلوچستان و سوماترای جنوبی برقرار خواهیم کرد.

 

وی با اشاره به حمایت ۲ کشور اندونزی و ایران از یکدیگر افزود: کشور اندونزی با حمایت‌های ایران عضو شورای امنیت سازمان ملل شده و هرگاه عملیات تروریستی در ایران انجام شده، اندونزی به عنوان اولین کشور آن را محکوم کرده است.

 

سفیر اندونزی ادامه داد: قبلا با محصولات کشاورزی صادر شده از ایران مانند پسته و خرما در کشور اندونزی آشنایی داشتیم اما اکنون آشنایی بیشتری با محصولات این کشور داریم و در این زمینه برای واردات این محصولات به اندونزی اقدام خواهیم کرد.

 

وی اظهار داشت: آماده حمایت در زمینه گردشگری نیز هستیم و با توجه به جذابیت زندگی عشایر و چادرنشینان سیستان و بلوچستان قطعا گردشگران اندونزیایی بیشتری به این استان سفر خواهند کرد.

 

وی گفت: در ماه آینده کمیسیون مشترکی در ایران برگزار خواهد شد که امیدواریم نماینده‌ای از سیستان و بلوچستان نیز در این کمیسیون شرکت کند.
 
اندونزی و ایران از نظر ویژگی‌های تاریخی و فرهنگی اشتراکات زیادی دارند که می‌تواند در روابط بین ۲ کشور تاثیرگذار باشد.

 

استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این دیدار بیان کرد: امیدواریم این سفر خاطره‌انگیز و مفید برای ارتقای روابط بین ۲ کشور جمهوری اسلامی ایران و اندونزی باشد زیرا هرچه ارتباط بین این ۲ کشور بیشتر شود تعاملات بهتری انجام خواهد شد.

 

احمدعلی موهبتی با اشاره به سفر سفیر اندونزی در آستانه هفتادمین سال کشور جمهوری اندونزی به سیستان و بلوچستان افزود: کشور اندونزی بزرگترین کشور مسلمان و نقش‌آفرین بین کشورهای اسلامی است که دارای ویژگی‌های متفاوتی از جمله معادن غنی نفت و گاز، جزایر زیبا و سرسبزترین کشور دنیا در حوزه گردشگری است.

 

وی گفت: کشور اندونزی تحول بزرگی برای صادرات محصولات به خصوص در زمینه کشاورزی دارد.

 

استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت: برای ایجاد ثبات و استقلال باید با کشورهای زیادی به ویژه کشورهایی که از لحاظ فرهنگی و تاریخی به یکدیگر نزدیکتر هستند در ارتباط بود تا بتوان از تجربیات متفاوت استفاده کرد.

 

موهبتی افزود: در زمینه گردشگری کشور اندونزی جاذبه‌های طبیعی فراوانی مانند کوه‌های آتشفشان، مناظر زیبا و سرسبز و غیره دارد که گردشگران زیادی را جذب می‌کند و در جمهوری اسلامی ایران نیز جاذبه‌های طبیعی فراوانی وجود دارد.

 

وی گفت: جاذبه‌های تاریخی ایران به دلیل قدمت طول تاریخ بشریت برای گردشگران به ویژه گردشگران اندونزی جذاب است.

 

استاندار سیستان و بلوچستان افزود: این استان نیز در این راستا مستثنی از سایر نقاط کشور نیست و در حوزه تاریخی آثاری دارد که برای گردشگران جذاب است.

 

وی با اشاره به اینکه در ایران سیستان و بلوچستان را هند کوچک می‌نامند بیان کرد: آداب، سنن، تنوع قومی و مذهبی و غیره در این استان برای هر گردشگری جذاب است و جاذبه‌های باستانی و تاریخی مانند شهرسوخته با قدمت پنج هزار ساله که نخستین جراحی چشم و جراحی مغز در آنجا انجام شده حکایت از پیشرفته‌ بودن تاریخی شهرسوخته دارد.

 

موهبتی گفت: صنایع دستی این استان نیز که توسط مردان و زنان این سرزمین مانند سفال کلپورگان، حصیربافی، سکه‌دوزی، سوزن‌دوزی و غیره ساخته می‌شود نیز در نوع خود بینظیر است.
تعداد بازدید : ۳۶۰
(جمعه ۱۷ آبان ۱۳۹۸) ۱۳:۱۱
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید