دوشنبه / ۲۷ آبان ۱۳۹۸ / ۱۵:۳۲
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۸۶۷۲
گزارشگر : ۱۴۴۹
سرویس اخبار برگزیده
استاندار سیستان و بلوچستان:

ارسال کالا به ۳۷ درصد جمعیت جهان از طریق بندر ‌چابهار انجام می‌شود

استاندار ‌سیستان و بلوچستان در مراسم بهره‌برداری از سالن ترانزیت فرودگاه کنارک - چابهار گفت: ارسال کالا به ۳۷ درصد جمعیت جهان از طریق بندر ‌انجام می‌شود.

(دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸) ۱۵:۳۲

موهبتی بیان کرد: چابهار به فرمایش رهبر معظم انقلاب گنج پنهان است و با عنایت دولت‌های پیشین منطقه آزاد چابهار در حدود ۲۵ سال پیش راه‌اندازی شد ولی متأسفانه به این سبب که مرز زمینی دریایی و هوایی در چابهار نداریم، این منطقه آن‌گونه که باید کارایی مطلوب و اثربخشی لازم را تابه‌حال نداشته است.

وی افزود: فاصله چابهار از همه مراکز قدرت و ثروت در داخل کشور و در دیگر نقاط دنیا زیاد است و قطعاً برای اینکه شاهد نقش‌آفرینی مؤثر چابهار باشیم باید اتصال چابهار به مراکز قدرت و ثروت شکل‌گرفته و تقویت شود و یکی از این راه‌های مهم اتصالی، فرودگاه است.

‌موهبتی افزود: ما در نزدیکی چابهار، فرودگاه چابهار – کنارک را داشتیم که متأسفانه این فرودگاه ‌و سالن آن پیش‌ از این به‌ هیچ‌وجه در شأن مردم و به‌ویژه مهمانان عزیزی که به منطقه می‌آمدند، نبود. به همت سازمان منطقه آزاد چابهار و با دستور جناب آقای بانک اقدامات خوبی در رابطه بهسازی این فرودگاه صورت گرفت و با زحمات همه دست‌اندرکاران، از نیروی هوایی جمهوری اسلامی گرفته تا دستگاه‌های اجرایی استان، سپاه و پلیس فرودگاه و پیمانکار مجری این طرح، همه و همه در کنار سازمان منطقه آزاد چابهار یک سالنی که استانداردهای حداقلی لازم را برای میزبانی از مردم دارد فراهم شد، اگرچه که این فرودگاه برای این منطقه اصلاً کافی نیست.

‌نماینده عالی دولت در سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: در همین راستا مجوز ساخت فرودگاه بین‌المللی چابهار گرفته‌شده و زمین آن به همت سازمان منطقه آزاد جانمایی شده و پیمانکار نیز مشخص‌ و امیدواریم در حدود یک ماه آینده اقدامات اجرایی ساخت این فرودگاه بین‌المللی و به‌موازات آن طرح اصلی هاب شدن منطقه آزاد چابهار صورت گیرد.

موهبتی همچنین در رابطه با دیگر اقدامات پیرامون توسعه منطقه آزاد چابهار نیز گفت: اقداماتی که به‌موازات ساخت فرودگاه بین‌المللی چابهار در حال انجام است یکی افزایش مرز جغرافیایی منطقه آزاد چابهار است که مساحت آن از ۱۴ هزار هکتار به حدود ۱۰۰ هزار هکتار خواهد رسید، دیگری الحاق بنادر شهید بهشتی و کلانتری به منطقه آزاد چابهار است و هم‌چنین پیوستن مرز رندان به این منطقه در دستور کار است تا از جمیع این اقدامات بتوانیم نقش‌آفرینی منطقه آزاد چابهار را تقویت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: عملیات در حال انجام در بندر گوادر پاکستان و سرمایه‌گذاری چینی‌ها که تلاش می‌کنند از طریق راه‌آهن و بزرگراه به گوادر متصل شوند قطعاً می‌تواند برای آینده منطقه آزاد چابهار نیز مفید باشد. این اقدام چینی‌ها برای کشور ما و به‌ویژه منطقه آزاد چابهار نیز مفید است زیرا با اتصال میان چابهار با این منطقه ما محصولات خود را می‌توانیم در کمترین زمان و کمترین مسیر به ۳۷ درصد جمعیت جهان که در سه کشور پاکستان هند و چین ساکن هستند برسانیم.

استاندار سیستان و بلوچستان در پایان افزود: برای دولت جمهوری اسلامی ایران موضوع توسعه منطقه آزاد چابهار بسیار دارای اهمیت است و اقدامات خوبی هم در این زمینه در دست انجام است.

سفر آقای بانک هم در جهت حمایت و هدایت اقدامات موردنظر برای توسعه منطقه آزاد چابهار بوده و وی برای تشویق و تشکر از دست اندر‌کاران در این منطقه حاضر شد‌ند. لذا امیدواریم همه دلسوزان کمک کنند که منطقه آزاد چابهار به جایگاه واقعی خود برسد.

تعداد بازدید : ۴۱۹
(دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸) ۱۵:۳۲
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید