پنج شنبه / ۷ آذر ۱۳۹۸ / ۱۸:۱۷
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۸۷۰۸
گزارشگر : ۱۴۴۹
سرویس اخبار برگزیده
استاندار:

ایران و پاکستان اشتراکات بسیار زیادی دارند

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: ایران و پاکستان دارای اشتراکات فرهنگی، مذهبی، تاریخی و منافع اقتصادی مشترک بسیاری هستند که توسعه روابط می‌تواند زمینه ساز توسعه اقتصادی بین سیستان و بلوچستان و ایالت بلوچستان پاکستان شود.

(پنج شنبه ۷ آذر ۱۳۹۸) ۱۸:۱۷

به گزارش روابط عمومی استانداری؛ احمدعلی موهبتی روز پنجشنبه در دیدار با هیات مذاکره کننده اقتصادی ایالت بلوچستان پاکستان در زاهدان اظهار داشت: دو کشور ایران و پاکستان دارای اشتراکات فرهنگی، دینی و احترام‌های متقابل بسیاری هستند که این امر نشان از همدلی و محبت میان این دو کشور همسایه با یکدیگر است.

وی بیان کرد: مردم ایران به افرادی همچون اقبال لاهوری، محمدعلی جناح و سایر مسئولان پاکستان احترام می‌گذارند و مردم پاکستان نیز به امام راحل(ره)، رهبر معظم انقلاب و مسئولان دولتی ایران احترام قائل هستند.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: گنجینه‌های پنهان اما پر اهمیتی در بنادر گوادر و مکران نهفته است که پیدا کردن آنها علاوه بر منفعت ۲ملت ایران و پاکستان منفعت جهانی را نیز به دنبال دارد.
وی بیان کرد: سرمایه‌گذاری در بنادر گوادر و چابهار می‌تواند به عنوان دو بندر مکمل یکدیگر در رفتارهای اقتصادی و پشتیبانی حوزه سرزمین پاکستان و ایران مفید باشد.

موهبتی ادامه داد: البته سرمایه‌گذاری در بنادر تنها کافی نیست و سایر عوامل پشتیبانی همچون جاده، راه آهن، خطوط هوایی و موارد دیگر برای سهولت تردد مردم و تجارت بین دو کشور مهم است.

وی تصریح کرد: بیگانگان هرگز نمی‌خواهند کشورهای اسلامی همچون ایران و پاکستان پیشرفت کنند و با ایجاد کارهای غیرامنیتی سعی در ایجاد اختلاف و نا امنی دارند که این امر در حوزه پیشرفت دو کشور بسیار مهم است.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: آنچه وظیفه دولت هاست فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای مردم و صاحبان سرمایه در دو سوی مرز است که امیدواریم این امر با شتاب خوبی صورت گیرد.
وی تصریح کرد: باید بازرگانان دو کشور نقش ویژه‌ای در حوزه مبادلات ایفا کرده و باید کمک شود تا با یکدیگر گفت‌وگو کنند تا بستر تجارت سالم و مطلوب فراهم شود.

موهبتی ادامه داد: اگر ما به عنوان مسئول، مراودات قانونی را تسهیل نکنیم قاچاق شکل می‌گیرد که این قاچاق اقتصاد کشورها و فرهنگ آنها را به مخاطره می اندازد.

رییس هیات و ناظر گمرکات ایالت بلوچستان پاکستان گفت: ظرفیت‌های مناسبی برای توسعه دو کشور ایران و پاکستان وجود دارد که باید به آن توجه شود.

رضا بلوچ بیان کرد: چندی قبل نمایشگاهی با عنوان دام در پاکستان برگزار شد که هیات‌هایی از ایران نیز حضور داشتند.

وی گفت: اگر مبادلات به صورت قانونی و هدفمند انجام نشود حتما مراحل غیرقانونی جای آنها را خواهند گرفت که این امر به نفع توسعه دو کشور نیست.

ناظر گمرکات ایالت بلوچستان پاکستان گفت: حداکثر تلاش خود را انجام می‌دهیم تا در چند روز آینده مذاکرات خوبی را انجام داده و مسائل و مشکلات بیان و برای رفع آنها چاره اندیشی شود.

تعداد بازدید : ۵۳۷
(پنج شنبه ۷ آذر ۱۳۹۸) ۱۸:۱۷
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید