پنج شنبه / ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۲۱:۲۰
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۹۲۲۰
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده
استاندار:

باید نقش سیستان و بلوچستان در مناسبات با کشورهای همسایه، فراتر از یک استان دیده شود

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: این استان به لحاظ موقعیت ممتاز ژئوپلوتیکی از اهمیت ویژه‌ای برای بسیاری از کشورهای منطقه برخوردار است لذا باید نقش آن در تاثیرگذاری بر مناسبات با کشورهای همسایه فراتر از یک استان دیده شود.

(پنج شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹) ۲۱:۲۰

به گزارش روابط عمومی استانداری؛ احمدعلی موهبتی “استاندار” در دیدارهای جداگانه با سرکنسول جدید و سابق جمهوری اسلامی ایران در کویته پاکستان؛ با بیان اینکه استان سیستان و بلوچستان به لحاظ موقعیت ممتاز ژئوپلوتیکی و داشتن حدود ۲۰درصد از مرزهای کشور برای بسیاری از کشورهای منطقه دارای اهمیت است، اظهار داشت: باید نگاه به این استان تغییر کند و نقش و تاثیرگذاری استان در توسعه روابط و مناسبات با کشورهای همسایه فراتر از یک استان مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران و‌ جمهوری اسلامی پاکستان دارای رقابت‌ها و اشتراکات زیادی هستند و تقویت این اشتراکات همواره مد نظر مقامات دو کشور است.

نماینده عالی دولت در سیستان و بلوچستان با اشاره به گفتگوی تلفنی روز گذشته روسای جمهور ایران و پاکستان و تاکید هر دو طرف بر توسعه و تعمیق روابط دو‌کشور؛ ادامه داد: ۹۰درصد تجارت ایران ‌و پاکستان از طریق مرز زمینی با مرکزیت کویته پاکستان صورت می‌گیرد لذا تلاش می‌کنیم در راستای نگاه و اراده دو کشور، با حفظ دستورالعمل‌های بهداشتی مرزها و بازارچه‌های مرزی فعالیت خود را آغاز کنند و روابط اقتصادی و‌تجاری فی‌ما‌بین دو‌استان هم‌مرز بیشتر تقویت گردد.

موهبتی مقابله با قاچاق و ساماندهی و قانمونمند سازی انتقال کالا از مرز را برای ایجاد اشتغال و تامین معیشت مرزنشینان را مهم برشمرد.

وی همچنین تلاش برای برگزاری مستمر اجلاسیه‌های مرزی مشترک با مقامات همتراز استان را از مهمترین انتظارات خود از سرکنسول جدید ایران در کویته پاکستان بیان کرد و گفت: تعامل و همکاری استان سیستان و بلوچستان ایران و‌ ایالت بلوچستان پاکستان بر تقویت ارتباطات بین دو کشور تاثیر مطلوب میگذارد.

استاندار در پایان از زحمات و تلاش‌های محمد رفیعی سرکنسول سابق جمهوری اسلامی ایران در کویته پاکستان تقدیر کرد و انتخاب حسن درویشوند را به این سمت تبریک گفت.

در پایان این دیدارها گزارشی از آخرین برنامه‌ها و اقدامات سرکنسولگری ایران در کویته پاکستان ارایه شد.

گفتنی است: استفاده از ظرفیت بالای استان سیستان ‌وبلوچستان به عنوان هاب تجاری منطقه، رفع مشکلات گمرکی و لجستیکی میان دو‌ کشور و بهره‌گیری از ظرفیت اتاق‌های بازرگانی برای توسعه ترانزیت و‌تجارت از مهمترین محورهای گفتگوی سرکنسول سابق و جدید ایران در کویته با استاندار سیستان ‌وبلوچستان بود.


تعداد بازدید : ۱۴۴
(پنج شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹) ۲۱:۲۰
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید