شنبه / ۱۹ مهر ۱۳۹۹ / ۱۲:۰۰
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۹۶۳۶
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده
استاندار:

مجتمع کشت و صنعت مکران پیشران توسعه منطقه است

استاندار گفت: مجتمع کشت و صنعت مکران پیشران توسعه منطقه و یکی از طرح های بزرگ مقیاس در کشور است.

(شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۹) ۱۲:۰۰
به گزارش روابط عمومی استانداری، احمدعلی موهبتی در مراسم کلنگ زنی مرکز تکثیر (تولید بچه میگو یا پست لارو) که با حضور سردار رستم قاسمی مشاور عالی و اقتصادی فرمانده کل سپاه پاسداران و جمعی از مسوولان در مجتمع کشت و صنعت گوردیم کنارک روز پنجشنبه برگزار شد، در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت:
طرح تکثیر لارو میگو در زمینی به مساحت هفت هکتار با سرمایه گذاری ۲۰ میلیارد تومانی بخش خصوصی آغاز شده که نقش مهمی در اشتغال مجتمع کشت و صنعت مکران دارد.

وی گفت: مرکز تکثیر بچه میگو بخشی از طرح پرورش میگو است که در سطح ۷ هکتار اجرا می شود و طرح پرورش میگو نیز در سطح ۷۰۰ هکتار اجرا خواهد شد که هم اکنون عملیات اجرای ابنیه فنی و خاکی آن در حال اجراست.

موهبتی اضافه کرد: مجتمع کشت و صنعت مکران در پنج بخش طراحی شده که اولین بخش آن تولید آب شیرین از دریاست وکارخانه نمک‌زدایی از آب دریا در ۲ فاز ۵۰ هزار متر مکعبی احداث خواهد شد.
‌وی ادامه داد: بخش دوم باغ تولید میوه‌های گرمسیری است که ۸۰ درصد این باغ به تولید محصول موز و بقیه به تولید میوه از قبیل انبه، چیکو، پاپایا و گیاه صنعتی مورینگا اختصاص خواهد یافت که با ۵۰ هزار مترمکعب آب شیرین تغذیه خواهد شد.
استاندار گفت: بخش سوم طرح تولید محصولات گلخانه‌ای در سطح ۱۰۰هکتار است که در این واحد، گلخانه تحقیقاتی و پژوهشی نیز احداث خواهد شد و بخش چهارم، مجتمع پرورش میگو در سطح ۷۰۰ هکتار و بخش پنجم این طرح بزرگ شامل پرورش ماهی در قفس در دریاست که در ۲سایت سه هزار تنی و چهار هزار تنی پیش بینی شده و توسط شرکت های نروژی در حال اجراست .
موهبتی افزود: مجتمع کشت و صنعت مکران به عنوان طرح پیشران توسعه سواحل مکران و یک طرح بزرگ مقیاس در کشور است.
وی اضافه کرد: چابهار و کنارک ظرفیت‌های خوبی برای طرح‌های شیلاتی و کشاورزی دارند و می‌توانند به افزایش تولید و رونق اشتغال کمک کنند.

نماینده عالی دولت در استان خاطر نشان کرد: چابهار و کنارک به سبب آب و هوا و خاک حاصلخیز برای کشت‌های گلخانه‌ای بسیار مناسب است و می‌تواند در مدت کوتاهی سوددهی لازم را برای سرمایه گذار به ارمغان آورد و برای مردم منطقه نیز مؤثر باشد.
گفتنی است با تکمیل و بهره برداری از بخشهای مختلف این طرح در منطقه ساحلی گوردیم کنارک اشتغال ۱۵ هزار نفر به صورت غیر مستقیم و ۴ هزار نفر به طور مستقیم فراهم خواهد شد.
تعداد بازدید : ۲۰۰
(شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۹) ۱۲:۰۰
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید